TUTORIALS
Estimation of the amount of cement, sand and aggregate in plain concrete
![](http://assets.pinterest.com/images/pidgets/pinit_fg_en_rect_red_20.png)
In this tutorial, we are going to show you how to calculate the amount of cement, sand and aggregate in 1 m3. We have M15 concrete mix.
M15 concrete mix is equal to 1:2:4, where 1 is for cement, 2 for sand and 4 is for aggregate.
Cement density is equal to 1440 kg/m3
1 m3 is equal to 35.3147 ft3
Wet Volume or Concrete volume is equal to 1 m x `1 m x 1 m is equal to 1 m3
Concrete Dry Volume is equal to 1 x 1.54 is equal to 1.54 m3
[Why multiplied with 1.54]
Concrete Dry Volume (Aggregate + Sand + Cement) is equal to fifty four percent more than wet volume.
Is equal to 100 divided by 100 + 54 divided by 100
Is equal to 1 + 0.54
Is equal to 1.54
Therefore, 1.54 x wet volume
Let’s compute the cement quantity:
1) In m3 = part of cement/ratio addition x 1.54 = 1/7 x 1.54 is equal to 0.22 m3
2) In kg = 1/7 x 1.54 x cement density = 1/7 x 1.54 x 1440 = 316.8 kg
3) In bags = value of kg/one cement bag = 316.8/50 = 6.336 bags
4) In ft3 = technique A: 0.22 x 35.3147 = 7.76 ft3
Technique B: number of bags x volume of one cement bag = 6.336 x 1.226 = 7.76 ft3
[VERIFICATION for volume of one cement bag]
Cement density = 1440 kg/m3
One cement bag mass = 50 kg
One cement bag volume = mass/density = 50/1440 = 0.0347 m3
Changed in ft3 = 0.0347 x 35.3147 = 1.226 ft3
Hence verified
Now let’s compute sand quantity
Things to remember
Unit weight of wet sand = 1760 to 2000 kg/m3
Unit weight of dry sand = 1540 to 1600 kg/m3
Concrete dry volume = 1.54 m3
1 m3 is equal to 35.3147 ft3
M15 is equal to 1:2:4
1) In m3 = 2/7 x 1.54 = 0.44 m3
2) In kg = 2/7 x 1.54 x unit weight of dry sand = 2/7 x 1.54 x 1540 = 677.6 kg
3) In ft3, technique A: 0.44 x 35.3147 = 15.54 ft3
Technique B: 6.336 x 1.226 x sand ratio = 6.336 x 1.226 x 2 = 15.54 ft3
Now let’s compute aggregate quantity
1) In m3 = 4/7 x 1.54 = 0.88 m3
2) In kg = 4/7 x 1.54 x 1500 = 1320 kg [unit weight of aggregate = 1440 to 1600 kg/m3]
3) In ft3, technique A: 0.88 x 35.3147 = 31.07 ft3
Technique B: 6.336 x 1.226 x 4 (aggregate ratio) = 31.07 ft3
Therefore, for M15 mix (1:2:4)
Cement quantity = 7.76 ft3
Sand quantity = 15.54 ft3
Aggregate quantity = 31.07 ft3
ANOTHER WAY
Volume = 1 m3
M15 concrete mix is equal to 1:2:4 = 1 + 2 + 4
Constants:
Cement density is equal to 1440 kg/m3
1 m3 is equal to 35.3147 ft3
A) [ Wet volume ] Concrete volume is equal to 1 x 1 x 1 = 1 m3
B) Concrete Dry Volume is equal to 1 x 1.54 = 1.54 m3
C) Cement quantity in bags is equal to 1/7 x 1.54 x 1440/50 kg = 6.336 bags
D) In ft3 : 6.336 x 1.226 = 7.76 ft3
E) Sand quantity is equal to 7.76 x 2 = 15.54 ft3
F) Aggregate quantity is equal to 7.76 x 4 = 31.07 ft3
Lecturer: TECH@7K
![Estimation of the amount of cement, sand and aggregate in plain concrete Estimation of the amount of cement, sand and aggregate in plain concrete](images/estimation-of-concrete.jpg)